Ostatnio było trochę o czytaniu,więc dla równowagi dzisiaj liczenie.

7 sposobów na zabawę z liczeniem

Zosia ma trzy lata. Chcemy więc, żeby wiedziała, ile to jest ile, ale nie tylko.

Jeśli uważasz, że to za wcześnie, że krzywdzimy dziecko, zabierając mu dzieciństwo – to jest ten moment, kiedy możesz przestać czytać ten artykuł. Jeśli liczenie dla małych dzieci Cię nie interesuje, to też żegnamy.  Jeśli jednak masz dziecko w podobnym wieku albo jesteś nianią, albo nauczycielką w przedszkolu i chciałabyś przy okazji zabawy nauczyć je liczyć – czytaj dalej.

Na naukę nigdy nie jest za późno, a czy może być za wcześnie? Ale – żeby było jasne: Mikołaj w tym czasie spokojnie pożera kolejny klocek, książeczkę i inne takie. Albo śpi. Zosia z kolei bawi się tylko wtedy, kiedy chce – do niczego jej nie zmuszam. I tak najczęściej liczy: jeden, dwa, trzy, cztery, siedem 😉 Niemniej mamy z tym niezłą frajdę.

 

1 – łyżki (układanie według kolejności)

Na łyżkach napisałam cyfry od 0 do 9. Tyle, bo tylko tyle mnie interesuje. Po prawidłowym ułożeniu proszę dziecko, aby zrobiło to samo – oczywiście mu pomagając. Przy pierwszych paru razach wygląda to mniej więcej tak:

– Jeden, dwa, trzy… i co dalej?
– Jeden?
– Nie, jeden, dwa, trzy i…?
– Cztery
– Dobrze. To połóż łyżkę z cyfrą cztery co po cztery
– (milczenie)
– Jeden, dwa, trzy, cztery i …?

I tak dalej…

2- łyżki i kasztany (ile to jest, cyfra za pomocą ilości )

Pod każdą łyżką  z cyfra układamy odpowiednia ilość kasztanów. Oczywiście kasztany jesienią. Latem mogą to być muszelki. Zimą fasola. Wiosną kamienie lub koraliki. Mogą to być także np. ziarnka pieprzu lub ziela angielskiego lub nawet ryżu wrzucone na łyżkę.

 

3- kasztany i kartka z kuleczkami ( ile to jest, cyfra za pomocą ilości)

Na kartce A4 piszę cyfrę i obok tyle samo kółek ile wynosi. Na kółka kładziemy kasztany lub żołędzie( lub kamienie koraliki i co tylko dusza zapragnie. W wersji trudniejszej piszemy tylko cyfrę.

 

4- klocki lego schodki liczbowe ( kolejność cyfr)

Z klocków lego układam 10 stopniową wieże jeśli mam posiłkuję się klockami z narysowana ilością danej rzeczy np. dwie kaczki. Potem wchodzimy i schodzimy ludzikami z tych schodów licząc jeden dwa trzy cztery…

 

5- liczydło i łyżki

Układamy łyżki w kolejności od najmniejszego do największego i staramy się tak samo ułożyć na liczydle. W innej wersji kolejność nie gra roli pokazane cyfry przenosimy na liczydło i odwrotnie.

 

6- karty do gry- memo liczbowe

Jeśli mamy dwie talie kart to wyszukujemy cyfr od 2 do 10 w takim samym kolorze, jeśli tylko jedna to wybieramy 9 kart w dwóch kolorach. Obracamy na druga stronę i szukamy par dla każdej cyfry.

 

7 – karty Montessori

Na dosyć sporych kartonikach rysujemy lub drukujemy cyfry w dwóch egzemplarzach każda. Jedna podpisujemy  nazwą cyfry druga nie,  ale dorabiamy kartonik z napisem cyfry. Zadaniem dziecka jest znalezienie pary do każdej cyfry a starsze mogą także szukać napisu. Kiedy odwrócimy karty na druga stronę możemy zagrać w memo liczbowe.

 

 

Tyle, jeśli masz jakieś inne pomysły podziel się w komentarzu z chęcią skorzystam 🙂

 

PS czemu łyżki ? Bo łatwiej się chwyta dosłownie i w przenośni;)