Przejdź do treści
Strona główna » Co jest potrzebne, by zacząć przygodę z szyciem?

Co jest potrzebne, by zacząć przygodę z szyciem?

  • przez

Do szycia potrzebujemy następujących przyborów:

R    E    K    L    A    M    A

1. Maszyna do szycia
Większość rzeczy, które będę prezentować, niestety nie obejdzie się bez maszyny. Jeśli chodzi o wybór maszyny, to rewelacyjnie przedstawia tę kwestię Anna Maksymiuk-Szymańska.. Maszyna to największy wydatek, jednak spokojnie – nie musi kosztować tysięcy. Na początek, na domowe warunki, zmieścisz się w 300-500 złotych. Dużo? Mało?

2. Dwie pary nożyczek
Dlaczego dwie?Jedne do papieru (szablonów, wykrojów), drugie do tkanin. To naprawdę nie muszą być super krawieckie nożyce – wystarczą zwykłe, jednak warto nie używać ich do niczego poza tym, do czego mają nam służyć (warto poinformować też o tym wyraźnie resztę domowników;). Czemu nie tymi samymi? Dlatego, że papier tępi nożyczki i potem trudniej uciąć tkaninę, nie strzępiąc jej.

3. Igły
Igły do maszyny – im większy numer, tym grubsza igła. Dlaczego nie szyć jedną? Ponieważ igły grube do skóry, jeansu podziurawią bawełnę.Warto mieć też zwykłe igły, żeby przyszyć guzik bądź wykończyć jakiś uszytek

4. Stopki
Każda maszyna posiada oprócz podstawowej stopki także specjalne, ułatwiające przyszycie np. zamka błyskawicznego. Jakie są rodzaje stopek, to już temat rzeka na inny wpis.

5. Nici
Nici, oprócz kolorystycznego kryterium, można dobierać do materiału – i tak, kiedy zszywamy bawełnę, to pasują nici bawełniane. Kiedy jednak chcemy zszyć skórę czy jedwab, najlepiej zapytać sprzedawcę lub innego profesjonalistę o poradę.

6. Mydełko
7. Kreda
8. Znikopis

Wszystkie trzy to nasi najlepsi przyjaciele w rysowaniu po tkaninach. Ich największy atut to niewidoczność. Mydełko i kreda są przeważnie białe, ale dostępne także w innych kolorach. (moja niebieska, ale bardzo blado rysuje) Sprawdzają się więc na ciemnych lub kolorowych tkaninach. Znikopisem, choć jest ciemny, można bez obaw rysować po jasnych i białych materiałach, gdyż wszystkie kreski naprawdę znikają – w zależności od materiału i zużycia pisaka w różnym tempie. Początkowo może to trwać nawet dwa dni. Po dłuższym czasie i częstym używaniu może się on on zmniejszyć do dnia lub nawet kilku godzin, (dlatego bardzo ważne jest, by po użyciu zatykać znikopis skuwką). Należy o tym pamiętać, kiedy dzielimy pracę na etapy i jednego dnia chcemy wszystko rozrysować, a innego to wyciąć.

9. Linijka
Do wielu rzeczy, żeby coś odrysować prosto, przyda się właśnie linijka. Najlepiej 50-centymetrowa, grubsza. Ja mam drewnianą i sprawdza się doskonale.

10. Miara krawiecka (tzw. meter)
Do szycia ubrań niezbędna – obwodu pasa nie zmierzymy linijką – w każdym razie nie radzę próbować. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów i długości.

R    E    K    L    A    M    A

11. Szpilki
Służą do spinania materiału ze sobą. Moim zdaniem są niezbędne, a w każdym razie znacznie ułatwiają pracę.

12. Prujka
Jak sama nazwa wskazuje, służy do odpruwania źle przyszytej nici. Nie jest niezbędna, ale to małe niepozorne narzędzie może nam znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę.

To już wszystkie PODSTAWOWE przybory do szycia maszynowego. O kilku z nich można by jeszcze wiele napisać, ale na to być może przyjdzie pora w kolejnych moich tekstach 🙂

Uważasz ten wpis za wartościowy?
możesz postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Tagi: