Nic specjalnego – ryż, z tym że kolorowy ryż. Kolory sprawiają, że z prostego nota bene jedzenia można zrobić różne zabawy. O kolorowym ryżu wiedziałam od dawna, ciągle jednak nie miałam czasu i okazji, żeby go zrobić i wypróbować. Akacja #zostańwdomu z racji koronowirusa, sprzyja takim zabawom. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak zrobić, a także kilka propozycji zabaw. Oczywiście nie wyczerpują one możliwości jakie daje kolorowy ryż. Pewnie wpadniecie na inne pomysły – z chęcią je poznam, jeśli podzielicie się nimi w komentarzu. To aktywność, po której może być trochę sprzątania. Najważniejsza jednak jest dobra zabawa.
Potrzebujesz:
- Ryż około 0,5-2,0 kg
- Barwniki lub bibuła ( robiłam tak i tak)
- Woda
- Trochę octu (niekonieczne)
Wykonanie:
Wykonanie kolorowego ryżu
1. Do miseczek wlewamy wody. Tyle miseczek, ile mamy barwników.
2. Jeśli mamy barwniki, to do każdego wsypujemy lub wlewamy odrobinę (ja miałam barwnik w proszku, do każdego dałam szczyptę) – jeśli nie, to do każdego wrzucamy pociętą bibułę w danym kolorze. Już płatek bibuły o rozmiarze strony A5 wystarczy. Można też po prostu odciąć 2 centymetry od góry.
3. Kiedy woda nabierze już koloru, wyciągamy bibułę.
4. Do każdej miseczki wlewamy odrobinę octu, jeśli mamy i chcemy. Ocet powoduje, że kolor na ryżu jest intensywniejszy, ale po jego dodaniu osobom bardzo wrażliwym ryż może troszkę pachnieć octem.
5. Do każdej miseczki wrzucamy ryż tak, aby cały był zanurzony, a nawet woda była nad powierzchnią. Jeśli okaże się, że mamy za mało wody, to dolewamy.
6. Zostawiamy na pół godziny.
7. Po tym czasie wykładamy ryż na tacy lub dużym talerzu, aby przeschnął. Najlepiej namoczyć ryż w kolorach popołudniu i zostawić na całą noc do wyschnięcia.
8. Po paru godzinach (minimum 4) przesypujemy ryż do miseczek i zabieramy się do zabawy.
Zabawy z kolorowym ryżem
Obrazki
Kiedy jeszcze mieliśmy ryż podzielony na kolory, to na początek zrobiliśmy obrazki z wypełnianiem kolorowym ryżem.
Dla młodszego narysowaliśmy kołka, posmarowałam to klejem i wypełniał ryżem. Najlepiej postawić na najprostsze kształty, jak koło, serce, ślimak.
Starsze dzieci mogą rysować same i potem wypełniać. Zosia odrysowała np. swoją rękę.
Kolorowy ryż jako Tęcza w szklance
Bierzemy szklane naczynie, np. butelkę lub szklankę i sypiemy warstwami po kolorze. Tak, by utworzyły kolorową tęczę. Sypiemy kolejno fioletowy, granatowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony. Jeśli nie mamy wszystkich kolorów tęczy, możemy ułożyć inaczej. Możemy wsypać po cienkim pasku kolorów, które mamy, a dziecko może próbować odtworzyć ułożony wzór.
Przesypywanie
Tej zabawy nie trzeba nawet dzieciom pokazywać, nasze same na to wpadły i przesypywały ryż w nieskończoność, rozsypując go wszędzie. Można w tej zabawie pokazać, że to, co mieści się w dużym pojemniku, wysypie się z małego. W jednym pojemniku tyle ryżu będzie zajmowała połowę objętości, a w innym ledwo dno. Można wziąć wagę kuchenna i odmierzyć tyle samo ryżu, a potem wsypać do dwóch różnych pojemników, pytając, gdzie jest więcej. Po czym ponownie zważyć, pokazując że to tyle samo.
Szukanie małych elementów
W kolorowym ryżu świetnie można się bawić małymi ludzikami z Lego. Kolorowy ryż może pełnić dla nich rolę basenu z kulkami dla dzieci. Można też schować tam różne małe rzeczy i poprosić dziecko o ich znalezienie. Dla utrudnienia/urozmaicenia można poprosić, by robiło to łyżką albo widelcem, albo pęsetą, albo pałeczkami do ryżu (dla starszych).
My szukaliśmy pęsetą i całkiem dobrze nam szło. Tak dobrze, że teraz nie mogę znaleźć pęsety.
Oddzielanie
U moich dzieci nie przeszło, może były już zbyt zmęczone, a może nie uznały tej zabawy za ciekawą i atrakcyjną a może jedno i drugie, ale można zaproponować aby teraz ten zmieszany ryż z powrotem rozdzielić.
Sensoryka dla stop
Prędzej czy później w trakcie zabawy większa część ryżu spadnie na podłogę. Nawet ten ryż można świetnie wykorzystać do ćwiczeń sensorycznych stóp. Bose stopy mają masaż. Dotykanie, drażnienie stóp właśnie w taki sposób to jedna z metod na ich odwrażliwianie.
Ryżowe grzechotki
Ryż można wsypać do różnych pojemników i zobaczyć, jaki dźwięk wydaje. W szkle, w plastiku, w papierowym opakowaniu – w każdym z tych przypadków będzie zupełnie inaczej.
W kolorowym ryżu można pisać literki
Kiedy wysypiemy ryż na tacę tak, aby przykrywała całe dno, można palcem nakreślić kształt różnych liter.
To by było na tyle. My naprawdę spędziliśmy z tym ryżem dużo czasu. Sprzątanie po zabawie kolorowym ryżem warto zacząć od zamiatania. Jeśli zaczniemy od odkurzania, to może potrwać długo, ponieważ jedne ziarenka będą wciągane, a inne ruch powietrze będzie odpychał. W końcu wszystkie trafią do odkurzacza, ale łatwiej jest po prostu najpierw pozamiatać. Żadna tam ze mnie perfekcyjna pani domu, tak się tylko dzielę. Przede wszystkim życzę Wam dobrej zabawy!
Inne zabawy w którym małe rączki mogą popracować nad motoryką małą to na przykład : jogurtowe farby