Chciałam zrobić zbiorczo wszystkie zabawy i prace plastyczne związane z kształtami, tak jak zrobiłam to z kolorami, które znajdziecie TUTAJ, ale po pierwsze – dlatego, że dopytujecie; po drugie – dlatego, że ta gra jest tak fajna… nie mogłam się powstrzymać 😉 Dlatego prezentuje ją poza dużym wpisem o kształtach, który jest w trakcie tworzenia. A może inne rzeczy też wrzucę wcześniej, a potem tylko je podsumuję, dodając linki? Zobaczymy.
Pod opisem znajdziecie moje materiały, które znacznie ułatwią Wam grę i zminimalizują czas potrzebny do jej przygotowania, co da więcej czasu na zabawę.
Kształtna kostka
Potrzebujemy:
– 7 kartek papieru
– nożyczek
– kleju
– linijki
– ołówek i długopis
– coś do zaznaczania: kamienie, kolorowe gumki, monety, klocki lego, guziki…
Ewentualnie zamiast tego wszystkiego: 😉
– komputer
– drukarka
- Zaczynamy od zrobienia kostki. Szablon kostki znajdziecie na dole strony. Kostkę wystarczy wydrukować, wyciąć i skleić. Taką kostkę jednak można wykonać samemu, przy pomocy linijki i ołówka, kształty narysować i pokolorować.
- Tradycyjna Kostka ma sześć ścian, u nas będzie to
1- koło
2- trójkąt
3- kwadrat
4- serce
5- gwiazda
6- pięciokąt
(nie ma prostokąta, ponieważ to rozciągnięty kwadrat, a dziecku w wieku lat trzech takie niuanse zrozumieć trudno)
- Kiedy mamy już kostkę, możemy zrobić plansze do zabawy.
- Na 6 kartkach papieru albo w programie Word (lub jakimkolwiek innym, którym sprawnie operujemy) robimy tabelkę, w którą wrzucamy nasze kształty z kostki. Ich rozmieszczenie nie ma żadnego znaczenia, dlatego losowo umieszczamy symbole obok siebie i drukujemy. Można też plansze zrobić własnoręcznie, rysując tabelkę, a w niej kształty. Możecie też pobrać gotowe plansze – link do pobrania znajdziecie pod wpisem. Wszyscy mogą mieć taką samą planszę lub każdy różną. Zarówno wersję drukowaną, jak i rysowaną, najlepiej zalaminować, aby móc się dłużej bawić.
- Kiedy mamy już materiały, możemy przystąpić do zabawy. Każdy ma swoją planszę i zaznacza na niej to, co pokaże mu kostka (zaznaczać można klockami lego, małymi kamieniami, gumkami, lub jeśli plansze są zalaminowane – pisakami suchościeralnymi.)
- Każdy z graczy, zaczynając od najmłodszego, rzuca kostką. Głośno wypowiada kolor i kształt wyrzuconej figury. Następnie na swojej planszy szuka wyrzuconego symbolu i zaznacza. Na początku wszyscy mają co zaznaczać, ale im dalej, tym trudniej, ponieważ rzucić można tylko raz, a kiedy nie ma już na planszy wyrzuconej figury, tracimy kolejkę.
- Grę wygrywa osoba, która jak najszybciej zaznaczy wszystkie kształty na swojej planszy 🙂