Wielkanocne malowanie jajek to nasza rodzinna tradycja. Kolorowe jajka w koszyku wielkanocnym to dla nas nie tylko kolejna potrawa. Malowane jajka to dla nas dość znaczący symbol. Tak więc jak co roku bawimy się w barwienie jajek. W jaki sposób, czym i po co przeczytajcie sami.

Potrzebujesz do pomalowania jajek:
- Ugotowane jajka
- Szklanki lub miseczki na jajka
- Barwniki spożywcze (tak, wiem, że można barwić także naturalnymi barwnikami z kakao, kapusty i innych takich – ale ten wpis jest o barwieniu przy pomocy barwników spożywczych)
- Gorącą wodę
- Ocet
- Opcjonalnie rękawiczki (założyliśmy, ponieważ barwniki kolorują także nasze ręce – oczywiście wszystko schodzi po paru godzinach)

Malowanie jajek wykonanie:
Najlepiej wstawić jajka i podczas ich gotowania przygotować sobie roztwór do malowania jajek, do którego wrzucimy je po ugotowaniu.
1. Do miseczek (lub szklanek, albo innego dowolnego naczynia) wlewamy gorącą wodę – tyle, aby po włożeniu jajka były one całkiem zanurzone.

2. Wsypujemy barwniki, do każdej miseczki szczyptę (im więcej, tym mocniej zabarwione jajka, ale już niewielka ilość naprawdę zabarwi nam wodę i jajka).

3. Dolewamy do każdej miseczki jedną czwartą szklanki octu.

4. Wkładamy zagotowane, przelane zimną wodą jajka.
5. Zostawiamy na dziesięć minut.
6. Delikatnie wyławiamy jajka i wkładamy je do wytłaczanki lub na papierowy ręcznik do wyschnięcia. Delikatnie jest tu słowem kluczowym – ocet spowodował, że barwnik przykleił się do skorupki, ale kiedy jajko jest jeszcze mokre, można by tę warstwę z kolorem zetrzeć.
7. Kiedy jajka wyschną, przecieramy je w ręcznik i kładziemy na miskę.

Co dalej?
Zabarwione jajka możemy jeszcze ozdobić: wydrapać albo pomalować mazakami, obkleić naklejkami – co Wam fantazja podpowie. Barwniki spożywcze są bezwonne i bez smaku. Nie wpływają nijak na smak, zapach ani jakość jajka. Nie konserwują go, ale też nie przyspieszają procesu psucia – traktujemy je jak normalne jajko, tylko z pomalowaną skorupką.
Wartości edukacyjne malowania jajek
Nie byłabym sobą, gdybym nie dostrzegła, ile niezwykłych doświadczeń niesie za sobą takie malowanie jajek wspólnie z dzieckiem. Proces, kiedy w przezroczystej wodzie rozchodzi się kolor, a potem po zanurzeniu z burego jajka wychodzi kolorowe – to dla dziecka magia. Pozwólmy im w niej uczestniczyć. ,Ze zwykłej czynności malowania jajka zróbmy zabawę, ale przy okazji naturalną lekcję. Od tego, jakie mamy kolory, jak można je ze sobą mieszać (niebieski i żółty dają zielony, czerwony i żółty dają pomarańczowy itp.) począwszy; można się też wcześniej dowiedzieć i opowiedzieć dziecku, czemu właściwie barwimy jajka; czego symbolem są jajka w Wielkanocy; jak kolory nazywane są w innych językach; jakie inne rzeczy mają takie kolory, jak nasze zabarwione jajka. Co do samych jajek: kto je znosi, z czego się składają.
Dobrej zabawy i smacznych, kolorowych jajek! 🙂
Jeśli lubisz takie zabawy z kolorami polecam Ci także Kolorowy ryż lub zabawy z kolorami i jogurtowe farby.