Przejdź do treści
Strona główna » Wielki Tydzień

Wielki Tydzień

  • przez

Wielki tydzień to wspaniały, a jednocześnie niezwykle intensywny czas. Jak go dobrze zaplanować by go go owocnie przeżyć? Na początek pragniemy Wam złożyć serdeczne życzenia, bo świętowanie rozpoczyna się wraz z początkiem Wielkiego Tygodnia.

Tak – święta Wielkanocne nie zaczynają się w niedzielny poranek Zmartwychwstania, a wcześniej.

Chcielibyśmy Wam życzyć spokojnych, wspólnie dobrze przeżytych, rodzinnych świąt.

Co zrobić, aby takie były? Poniżej znajdziecie nasze sposoby. Dla nas: ku pamięci, dla Was: dla inspiracji.

Wielki Poniedziałek

W pierwszy dzień wielkiego tygodnia tak naprawdę niewiele robię. Nie myję okien. Nie robię gruntownych porządków. Gdzie udało mi się posprzątać wcześniej, tam jest posprzątane, pomijając standardowe odkurzanie czy ścieranie podłóg dla codziennego poczucia, że żyjemy w miarę czystym domu (z trójką małych dzieci to poczucie czasem bardzo się różni). Poniedziałek wydaje się wielu za wcześnie na przygotowania, ale dobrze wiemy, że ten tydzień szybko mija i zanim się obrócimy, już będzie czwartek. W ten dzień sprawdzam plan i go uzupełniam. Od dobrego planu dużo zależy.

Warto zaplanować jak najwięcej, ale pozostawić margines błędu na nieoczekiwane zmiany, które i tak przyjdą. Co planuję?

  • Co trzeba jeszcze zrobić,
  • Co upiec,
  • Tworzę listę zakupów
  • sprawdzam gdzie są świece,
  • myślę o tym w co się ubierzemy w wielkanoc, czy jest czyste,
  • potwierdzam kto przyjdzie lub gdzie my idziemy, jedziemy
  • Po co? Aby kiedy przyjdzie Wielki Czwartek, nie martwić się o to, dlaczego moja ulubiona sukienka jest niewyprana, żeby w Wielką Sobotę nie szukać świecy. Jak to robię? Biorę dwie kartki papieru, na jednej wypisuję wszystko, co przychodzi mi do głowy, co trzeba zrobić: zakupy, mazurek, barwienie jajek, świeca… na drugiej robię tabelkę z dniami tygodnia i potem wstawiam te z pierwszej kartki na drugą. W ten dzień także nie oglądam już żadnych filmów, staram się mniej korzystać z mediów społecznościowych, nie słucham radia, czytam albo przepisy, albo Biblię. Zaczynamy wyciszanie.

Wielki Wtorek

Robię ostatnie duże zakupy, starając się kupić jak najwięcej rzeczy, które będą mi potrzebne do świętowania. Czasem są to ostatnie zakupy przed świętami, a czasem nie. Za wcześnie? Masło, mąkę i wiele, wiele innych rzeczy naprawdę można kupić wcześniej. Na później zostają się ewentualnie świeże warzywa i owoce.

Wielka Środa

Półprodukty z których będę tworzyła potrawy lub inne na kolejne dni. Na sobotę potrzebuję zakwas na żur więc go zarabiam. Sieję rzeżuchę aby była gotowa na niedzielę. Na czwartek lemon curd do mazurka.

W środę robię różne małe rzeczy, które pomogą mi przyspieszyć późniejsze działanie. To już dosyć pracowity dzień wielkiego tygodnia, w którym dzieci robią różne jajka i inne ozdoby wielkanocne, a ja mogę w tym czasie posłuchać jakiś konferencji, rekolekcji wielkopostnych. Dalej bez szumu informacyjnego w tle.

Wielki Czwartek w Wielki tydzień

To Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Tydzień zaczyna się rozpędzać. Kiedy mieliśmy małe dzieci przeważnie jedno z nas szło do kościoła, by uczestniczyć w liturgii, a druga osoba zostawała z dziećmi w domu. Przed wyjściem jednego z nas staramy się zjeść wcześniej nieco bardziej uroczystą kolację. Chcemy uczcić i pokazać dzieciom namiastkę ostatniej wieczerzy. Ubieramy się ładnie, zapalamy świece, piekę specjalnie mały chlebek, (lub kupuję kiedy możliwości i czas na to nie pozwalają) którym łamiemy się wszyscy.

R    E    K    L    A    M    A

Po kolacji mamy jeszcze jeden niezwykły rytuał. Przynoszę miskę z czystą wodą i biały ręcznik. Tata czyta fragment Ewangelii i myje nogi mamie. Mama myje córce, a następnie myjemy stopy chłopcom, a na koniec razem myjemy stopy tacie. Potem jedna osoba wychodzi na Liturgię, a druga ogrania dzieci lub wybieramy się wspólnie. W ten dzień lecą w domu pieśni wielkopostne lub chorał gregoriański. Dalej nie oglądamy filmów, jeśli mamy ochotę i czas poczytać książki, to także takie, które raczej będą nas nastrajać niż rozpraszać nasze skupienie.

Wielki Piątek

To chyba najtrudniejszy dla nas dzień w Wielkim Tygodniu. Radość już tak blisko, a jednak tak daleko. Popołudniu zasiadamy i robimy drogę krzyżowa z dziećmi według ich pokolorowanych stacji. Wcześniej staramy się im robić różne zajęcia na wyciszenie. W ten dzień dzieci dużo malują. Nie leci żadna muzyka. My staramy się jak najmniej korzystać z komórek. Jest to dzień postu ścisłego, więc aby się na siebie nie denerwować, wyłączamy jak najwięcej bodźców. Jest to również dzień, w którym trzeba już coś upiec. U nas to mazurek i babka. Jeśli się bawimy, to w zabawy wyciszające, na przykład zabawa z dzwoneczkiem. Podajemy sobie dzwoneczek, ale tak by nie wydał żadnego dźwięku. Skupienie dzieci jest wtedy maksymalne i zadziwiające. Robimy krzyże z patyków. Pokazujemy obrazy Jezusa Ukrzyżowanego, które zostały namalowane przez sławnych malarzy. Czytamy dzieciom fragmenty pisma świętego oraz odpowiedni fragment książki – Kalendarza wielkopostnego.

Wielka Sobota

Od rana barwimy jajka. Potem je dekorujemy i przygotowujemy pokarmy do koszyczka na święconkę. Idziemy do jednego kościoła, by pomodlić się przy grobie. Robimy własny grób z przyniesionych kamieni z dworu. Wieczorem znowu jedna osoba idzie do kościoła na obrzędy, a druga zostaje w domu. W tym roku jednak oboje zasiądziemy. Bardzo żałuję, że nie będzie można pójść do kościoła, a z drugiej strony się cieszę, bo po raz pierwszy od 4 lat będziemy uczestniczyć RAZEM w Liturgii. Z domu, przy komputerze, ale oboje.

Wielka Niedziela koniec Wielkiego Tygodnia

Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał Prawdziwie Zmartwychwstał. Wielki Tydzień praktycznie dobiegł końca. Śpiewamy pieśni o Zmartwychwstaniu. Jemy późne śniadanie, potem uroczysty obiad. Nasze dzieci wiedzą, że to nie zajączek przynosi prezenty, ale że z okazji radości Zmartwychwstania Pańskiego możemy się wzajemnie obdarować.

No i to chyba tyle.

Jeszcze raz: Radosnego świętowania!

Uważasz ten wpis za wartościowy?
możesz postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to