Edukacja Zabawa

Wielkopostne Rodzinkowe Bingo

Co to jest bingo?

Bingo to taka gra losowa. Za Wikipedią (wybrałam Wikipedię, bo oprócz niej miałam do wyboru jeszcze tylko strony hazardowe, więc wolałam wiki):

Bingo – gra, w której gracze na wydrukowanej papierowej planszy z liczbami zakreślają liczby wylosowane przez prowadzącego grę – callera. Gra jest znana w dwóch wersjach: z planszą o rozmiarach 5×5 – BINGO 75 lub 3×9 – BINGO 90. Pierwsza osoba, której wylosowane będą wszystkie liczby na planszy (BINGO 90) lub wszystkie liczby w linii (BINGO 75) wykrzykuje „Bingo!”, informując innych o wygranej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bingo

Dla ludzi lubiących wiedzieć, skąd się co wzięło, za Wikipedią dodam tylko, że Bingo może pochodzić od gry zwanej lotto, popularnej we Włoszech w roku 1530. Słowo bingo pochodzi od zniekształcenia słowa beano, nazwy gry podobnej do bingo, granej w USA w latach 20. Nazwa beano pochodzi z kolei od angielskiego słowa bean (fasola), gdyż to właśnie ziarna fasoli były wykorzystywane do przykrywania wyczytanych cyfr. Nazwabingo powstała, gdy podniecony gracz wykrzyczał Bingo! zamiast Beano!.

Tyle definicji 😉

Pewnego dnia moja córka wróciła z przedszkola i powiedziała, że grają w bingo. Po krótkim wytłumaczeniu okazało się jednak, że Panie wymyśliły świetny sposób na naukę literek przez zabawę.

Każde dziecko dostaje planszę ze słowem. Jedna osoba losuje literki, które – jeśli dziecko ma w swoim słowie, zaznacza je, kładąc na nich znacznik. Może to być guzik, nakrętka od butelki lub właśnie ziarno fasoli. Kiedy zakryte zostaną wszystkie litery, dziecko woła „Bingo!”, i czyta słowo, które miało w ręce.

Czego może uczyć gra w bingo?

Przede wszystkim to bingo ćwiczy znajomość literek. Pomaga w czytaniu. Poszerza słownictwo. W tym wypadku poprzez zabawę możemy wprowadzić słowa trudne, a ważne dla nas w tym właśnie czasie. Nasze Rodzinkowe Bingo w wersji wielkopostnej opiera się na słowach związanych z tą tematyką. Ale samą formę zabawy można zastosować do nauki pojęć związanych z czymkolwiek chcemy. Na wiosnę słowa o tym czasie, na podróż samolotem – słowa o tym. Można w ten sposób poznawać emocje, kontynenty, miasta w Polsce, uczyć się angielskiego – co tylko chcecie. Można oswoić dzieci z tematem pandemii koronowirusa – słowa i objaśnienia znajdziecie wkrótce tutaj. Zamierzam zastosować to do kilku innych rzeczy, jak czas pozwoli, może się podzielę. 

Dla kogo jest bingo?

Ta wersja bingo, o której cały ten wpis opowiada, opiera się na literach, a więc jest odpowiednia dla dziecka minimum około 4-5-letniego, które jest w fazie fascynacji literami lub na początku przygody z literkami. Ale czytając opis na Wikipedii pomyślałam, że równie dobrze można by zrobić Bingo obrazkowe, a na nim podstawowe symbole związane z Wielkim Postem.

R    E    K    L    A    M    A

Dlaczego o tym piszę?

Żeby Was zainspirować. Żebyście i Wy mogli sobie pograć, pobawić się z dziećmi, a przy okazji czegoś nauczyć. 

Dlatego przygotowałam…

Zestaw plików do wydruku (do pobrania osobno lub jako paczka), w których znajdziecie pełny zestaw narzędzi do gry w Rodzinkowe Bingo! 🙂 W skład zestawu wchodzą:

  • Zasady gry, wytłumaczone w kilku punktach
  • Zestaw słówek do wydrukowania i wycięcia (opcjonalnie zalaminowania), związanych z Wielkim Postem. Słowa są różnej długości, jest ich aż 68, więc można dostosowywać poziom trudności względem wieku i umiejętności graczy.
  • Definicje tych słówek – proste objaśnienia dla dzieci
  • Zestaw literek do losowania
  • Zestaw znaczników, którymi możecie zakrywać wylosowane litery

Dlaczego pliki są płatne?

Rok 2020 jest dla mnie czasem porządków. Wielkich porządków. Układam sobie rzeczy na półkach, układam sprawy w głowie. Miedzy innymi robię porządek z poczuciem własnej wartości, szacunku dla siebie, swojego czasu. Pomysłem na bingo dzielę się za darmo, bo tak chcę – poza tym samo bingo nie jest jakimś wielkim odkryciem i chciałam Wam tylko podsunąć propozycję. Jednak na to, żeby zebrać niemal 70 pojęć związanych z okresem Wielkiego Postu, żeby je wrzucić w komputer, dopisać do nich krótkie objaśnienia – musiałam poświęcić więcej czasu. Czasu, w którym mogłabym spać, albo czytać książkę, albo ją pisać, albo robić tysiące innych rzeczy, ale nie: usiedliśmy i przygotowaliśmy je. Ani słowa, ani objaśnienia nie są niczym niepowtarzalnym – to brzmi jakbym właśnie robiła sobie antyreklamę, ale ja chcę, żeby wszystko było jasne. Sama nie lubię kupować kota w worku, nie lubię też, jak ktoś wciska mi kit, typu stworzone przez eksperta, przebadane, opatentowane i tak niszowe, że sam autor w sumie nie wie, co to. Możesz stworzyć to sam/sama. Jeśli chcesz skrócić i ułatwić sobie czas i pracę przy kompie, możesz za naprawdę symboliczną opłatą kupić gotowe pliki i docenić mój czas nad tym spędzony. Możesz. Wybór należy do Ciebie. Przede wszystkim dobrej zabawy 🙂

Przygotowane przez nas pliki znajdziecie tutaj

Ale to nie wszystko!

Mamy teraz trudny czas, dlatego pomyślałam, że warto wesprzeć służbę zdrowia. Dlatego postanowiłam, że 20% z każdej transakcji zostanie przeze mnie przekazane na konto poznańskiego szpitala zakaźnego, walczącego o życie i zdrowie pacjentów z koronawirusem. Może nie będą to zawrotne sumy, ale każda złotówka się z pewnością przyda i przyczyni do poprawy czyjegoś zdrowia.

Uważasz ten wpis za wartościowy?
możesz postawić mi wirtualną kawę 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *