Wprawdzie PRL już dawno za nami, a kolejki uświadczymy dziś tylko na poczcie lub przy kasie w Tesco (chyba, że pojutrze wychodzi nowy iPhone), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócić myślami do tych słusznie minionych czasów. Jak? Na przykład grając w „Kolejkę”!
Ta gra planszowa została wydana w 2011 roku przez Instytut Pamięci Narodowej i przenosi nas do sklepowej części miasta. Znajdziemy tu sklep spożywczy, meblowy, odzieżowy, z artykułami gospodarstwa domowego oraz kiosk. No, i jeszcze bazar, na którym można handlować czym popadnie. Każdy z graczy (od dwóch do aż pięciu osób) losuje na początku gry swoją listę zakupową, której zrealizowanie jest jego celem.
Następnie, dysponując swoimi pięcioma pionkami-klientami należy poustawiać je w kolejkach do interesujących nas sklepów, licząc, że to właśnie tam zostanie dostarczony dziś towar. Za pomocą dodatkowych kart możemy też „poprzepychać się” w kolejce, walcząc o lepsze miejsce.
Gra nie tylko pozwala się odprężyć i całą rodziną podjąć zakupową rywalizację, ale ma też walor edukacyjny – po pierwsze, w prosty sposób ukazuje paradoksy i realia rynkowe Polskiej Republiki Ludowej. Po drugie – w dołączonej książeczce oprócz instrukcji do gry zamieszczono kilka artykułów opisujących tamte czasy. My osobiście z miłą chęcią siadamy do rozgrywki w „Kolejkę” (choć zawsze to Basia wygrywa, choćby na ostatniej prostej – ale to nie tylko w tej grze) – moim zdaniem to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie całą rodziną czasu z dala od telewizora czy komputera.
Choć sam PRL i proceder kolejek (a zwłaszcza przepychanki) ukazane są w grze w sposób prześmiewczy, to warto pamiętać, że u osób, które żyły w tamtych czasach, rozgrywka może wywołać sporo emocji i wspomnień – niekoniecznie pozytywnych. Co ciekawe, całkiem niedawno gra została zakazana w Rosji jako… antyradziecka.
Źródło fot.: własne, mat. pr.
Kolejka to bardzo fajny rodzinny tytułu. Tematyka PRL-u została też poruszona w dużo mniejszej (i tańszej:)) Reglamentacji. Z tym, że ten drugi tytuł przeznaczony jest dla od trzech do pięciu osób (czyli taka mini Kolejka dla większej liczby osób).