Przejdź do treści
Strona główna » Nauka liczb dla małych dzieci 1, 2, 3 – liczysz ty!

Nauka liczb dla małych dzieci 1, 2, 3 – liczysz ty!

  • przez

Ostatnio było trochę o czytaniu,więc dla równowagi dzisiaj nauka liczb dla małych dzieci.

Kiedy Zosia miała trzy lata chcieliśmy żeby wiedziała ile to jest ile, ale nie tylko.

R    E    K    L    A    M    A

Na naukę nigdy nie jest za późno, a czy może być za wcześnie?

Mówienie o liczbach nazywanie liczb pokazywanie ich czy pisanie to nauka liczb przez zabawę na spokojnie bez presji. I tak najczęściej mając trzy lata liczyła: jeden, dwa, trzy, cztery, siedem 😉 Niemniej mieliśmy z tego niezłą frajdę.

Poniżej znajdziesz siedem sposobów na naukę liczb. No to lecim na szczecin.

7 sposobów na naukę liczb przez zabawę

1 – łyżki (układanie według kolejności)

Nauka liczb na łyżkach nie jest smaczna, ale śmieszna i ciekawa. Na łyżkach napisałam cyfry od 0 do 9. Tyle, bo na początek taki zakres w zupełności wystarczy. Najpierw ja ułożyłam wszystkie łyżki od 0 do 10 następnie poprosiłam dziecko, aby zrobiło to samo.  Przy niewielkiej pomocy udało się Przy pierwszych paru razach wyglądało to mniej więcej tak:

– Jeden, dwa, trzy… i co dalej?
– Jeden?
– Nie, jeden, dwa, trzy i…?
– Cztery
– Dobrze. To połóż łyżkę z cyfrą cztery, a co po cztery
– (milczenie)
– Jeden, dwa, trzy, cztery i …?

I tak dalej…

2- łyżki i kasztany (ile to jest, cyfra za pomocą ilości )

Aby lepiej pojąc naukę liczb do łyżek z numerkami dodałam fizyczną ilość przedmiotów które odpowiadając cyfrze na łyżce. Pod każdą łyżką z cyfra układamy odpowiednia ilość kasztanów. Oczywiście kasztany jesienią. Latem mogą to być muszelki. Zimą fasola. Wiosną kamienie lub koraliki. Mogą to być także np. ziarnka pieprzu lub ziela angielskiego lub nawet ryżu wrzucone na łyżkę.

 

3- kasztany i kartka z kuleczkami ( ile to jest, cyfra za pomocą ilości)

R    E    K    L    A    M    A

Zebrane już kasztany postanowiłam wykorzystać do kolejnej zabawy z nauką liczb. Na kartce A4 piszę cyfrę i obok tyle samo kółek ile wynosi. Na kółka kładziemy kasztany lub żołędzie( lub kamienie, koraliki i co tylko dusza zapragnie. W wersji trudniejszej piszemy tylko cyfrę.

 

4- klocki lego schodki liczbowe ( kolejność cyfr)

Liczb można się także uczyć przy użyciu klocków lego. Z klocków lego układam 10 stopniową wieże jeśli mam posiłkuję się klockami z narysowana ilością danej rzeczy np. dwie kaczki. Potem wchodzimy i schodzimy ludzikami z tych schodów licząc jeden dwa trzy cztery…

 

5- liczydło i łyżki

Skoro nauka liczb to nie mogło obyć się bez liczydła. Układamy łyżki w kolejności od najmniejszego do największego i staramy się tak samo ułożyć na liczydle. W innej wersji kolejność nie gra roli pokazane cyfry przenosimy na liczydło i odwrotnie.

 

6- karty do gry- memo liczbowe

Jeśli mamy dwie talie kart to wyszukujemy cyfr od 2 do 10 w takim samym kolorze, jeśli tylko jedna to wybieramy 9 kart w dwóch kolorach. Obracamy na druga stronę i szukamy par dla każdej cyfry.

 

7 – karty Montessori

R    E    K    L    A    M    A

Na dosyć sporych kartonikach rysujemy lub drukujemy cyfry w dwóch egzemplarzach każda. Jedna podpisujemy  nazwą cyfry druga nie,  ale dorabiamy kartonik z napisem cyfry. Zadaniem dziecka jest znalezienie pary do każdej cyfry a starsze mogą także szukać napisu. Kiedy odwrócimy karty na druga stronę możemy zagrać w memo liczbowe.

 

 

Tyle, jeśli masz jakieś inne pomysły podziel się w komentarzu z chęcią skorzystam 🙂

 

PS czemu łyżki? Bo łatwiej się chwyta dosłownie i w przenośni;)

 

Uważasz ten wpis za wartościowy?
możesz postawić mi wirtualną kawę ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to